Cel konferencji:
Celem konferencji międzynarodowej pt. ”Wady i zalety systemowych rozwiązań wytwarzania, certyfikacji i dystrybucji produktów o CHNP, CHOG i GTS w krajach UE" jest wymiana i poszerzenie wiedzy dotyczącej systemowych rozwiązań dotyczących wytwarzania, certyfikacji i dystrybucji produktu regionalnego pochodzenia zwierzęcego w krajach UE. Realizacja zaplanowanego celu będzie możliwa dzięki wymianie wiedzy i wykładom oraz prezentacjom wygłaszanym przez naukowców, producentów, przedstawicieli jednostek certyfikujących oraz doradców ministerstwa rolnictwa i rolników z krajów UE, w tym z regionu basenu Morza Śródziemnego a także w praktyce poprzez zapoznanie się z wytwarzaniem i marketingiem wybranych polskich produktów regionalnych i tradycyjnych pochodzenia zwierzęcego.
Grupa docelowa konferencji:
Grupa docelowa operacji ze strony polskiej to pracownicy naukowi jednostek badawczych (instytuty, uczelnie), aktywnych w sektorze rolnictwa ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień dotyczących produktu regionalnego i wysokiej jakości produktów pochodzenia zwierzęcego. Dodatkowo w skład grupy ze strony polskiej i zagranicznej wchodzić będą przedstawiciele organizacji rolników i hodowców, służb doradczych, administracji rządowej i terytorialnej oraz samorządu, fundacji i jednostek certyfikujących zainteresowani poruszaną problematyką.
W ramach konferencji zaplanowano:
Wymianę doświadczeń i upowszechnienie wiedzy na temat funkcjonowania różnych systemów wytwarzania, certyfikacji i dystrybucji produktów o CHNP, CHOG i GTS w krajach UE obejmujących problematykę m.in. udziału krajowych systemów jakości w produkcji żywności o podwyższonych parametrach jakościowych (Justyna Wasilewko – Centrum Jakości AgroEko), rynkowej rentowności produktów pochodzenia zwierzęcego o chronionych nazwie pochodzenia i oznaczeniu geograficznym (Martino Cassandro – Włochy), wytwarzania i dystrybucji produktów mięsnych bydła rasy Mertolenga (José Manuel Montes Pais – Portugalia), hodowli świń rasy iberyjskiej i dystrybucji szynki jamón de castaña (Juan Carlos Torres Chacón - Hiszpania), wyzwań z związanych z produkcją podkarpackiego miodu spadziowego (Janusz Kilar – PODR Boguchwała) oraz wiele innych zagadnień.
Planowane rezultaty:
Wymiana, pogłębienie i upowszechnienie wiedzy na temat systemowych rozwiązań wytwarzania, certyfikacji i dystrybucji produktu regionalnego pochodzenia zwierzęcego w krajach UE. Publikacje z zakresu aktualnego stanu problematyki certyfikowanych produktów pochodzenia rolniczego w krajach UE, podkreślające znaczenie wytwarzania i rozpowszechniania tego rodzaju produktów nie tylko w promowaniu tradycyjnej żywności wysokiej jakości ale także w turystycznym popularyzowaniu i ekonomicznym wsparciu regionów, w których są przygotowywane.